Європа обіцяє захищати Україну:неформальна зустріч у Польщі

Як зміцнити Україну, послабити Росію та прокласти шлях до тривалого і справедливого миру, вирішують глави МЗС країн ЄС і кандидатів на вступ у розслабленому форматі "Гімніх".

7 травня до Музею Війська польського у Варшаві з'їхалися не туристи і не любителі історії польської армії, а міністри закордонних справ країн Європейського Союзу. Саме в цьому місці Польща, яка головує за ротацією в Раді ЄС, вирішила провести неофіційну зустріч ради з закордонних справ у форматі "Гімніх".

Польська сторона запевняє, що приймає міністрів на тлі військової техніки не заради символізму, а винятково з практичних міркувань: свіжозбудований музей розташований на колишній армійській території, практично безлюдній, далеко від центру Варшави, а отже, там простіше забезпечити безпеку високопоставлених учасників.

Дебют Вадефуля почався з обіцянки захищати Україну

Серед них - новий міністр закордонних справ Німеччини Йоганн Вадефуль (Johann Wadephul). Це його дебют на міжнародній арені - наступного ж дня після обрання Фрідріха Мерца (Friedrich Merz) канцлером Німеччини обидва вирушили до Парижа, а вже за кілька годин - до Варшави, щоб тим самим підкреслити пріоритети в майбутній політиці добросусідства. Вадефуль пообіцяв, що одним із них буде нарощування допомоги Україні.

Міністр закордонних справ Німеччини Йоганн ВадефульФото: The Chancellery of the Prime Minister/PAP

"Ми всі згодні з тим, що необхідно робити більше для підтримки України. Україна може розраховувати на Європу, а в Москві всі мають знати, що з нами доведеться рахуватися. Європа захищатиме і підтримуватиме Україну всіма засобами", - сказав він журналістам перед зустріччю у форматі "Гімніх".

Польська сторона розраховує, що зустріч у Варшаві стане потужним сигналом європейської єдності, солідарності та підтримки України саме зараз, коли "на обрії маячать мирні переговори", повідомили DW у міністерстві закордонних справ (МЗС) Польщі. Мета Варшави - створити неформальну обстановку для обміну думками про те, "як ми можемо ще більше підтримати і зміцнити Україну, послабити Росію і прокласти шлях до справедливої і міцної мирної угоди".

Європа хоче заявити про себе на переговорах про мир в Україні

"Що стосується майбутньої мирної угоди, то ми маємо намір чітко позначити голос Європи в мирному процесі. Остаточна форма мирної угоди визначить майбутнє України, але також вплине на безпеку і стабільність європейського континенту, - зазначили в польському МЗС. 

У Музеї Війська польського у ВаршавіФото: The Chancellery of the Prime Minister/PAP

Міністр закордонних справ України Андрій Сибіга приєднається до колег 8 травня, коли на зустріч прибудуть глави МЗС усіх країн-кандидатів на вступ до ЄС. Грузія до їх числа не увійшла.

Дискусія міністрів країн ЄС із колегами з країн-кандидатів буде присвячена боротьбі з російським втручанням, пропагандою та дезінформацією. "Ми спільно розглянемо, як ми можемо допомогти нашим партнерам у боротьбі з російською гібридною діяльністю, спрямованою на перешкоджання процесу розширення ЄС", - повідомили в МЗС Польщі. Мета цієї зустрічі - виробити конкретні ідеї для ефективного протистояння гібридній війні Росії проти Заходу.

Читайте також: У Європарламенті застерегли від обміну миру на території у війні РФ в Україні

Перезапуск відносин ЄС із Британією набирає обертів

Російська загроза стала однією з центральних тем і першого дня "Гімніха", що пройшов під знаком нового зближення ЄС з Великобританією - головним чином, у сфері оборони. Це була перша зустріч глави МЗС Британії з колегами за посадою з ЄС відтоді, як вона вийшла з блоку. "Я радий можливості обговорити важливі для Європи проблеми, головним чином - війну в Європі і те, як нам продовжувати захищати Україну", - сказав глава британського МЗС Девід Ламмі перед засіданням.

Міністри закордонних справ Великобританії та Польщі Девід Ламмі та Радослав СікорськийФото: The Chancellery of the Prime Minister/PAP

Напередодні в Лондоні заявили, що Британія і ЄС прагнуть до "нових, амбітних відносин" в оборонній сфері. "Ми раді, що зараз ведемо переговори з нашими європейськими друзями про партнерство в галузі безпеки між Великобританією та ЄС", - підтвердив Ламмі.  Уже за два тижні, 19 травня, у Лондоні відбудеться перший саміт ЄС і Британії після "Брекзиту", де, за даними ЗМІ, сторони можуть укласти угоду про подальшу підтримку України та готовність і далі чинити тиск на Росію.

17-й пакет санкцій проти Росії на підході

"Для того, щоб Росія захотіла миру, ми повинні чинити на неї більший тиск. У нас із Великобританією схожі погляди на ці питання", - сказала після прибуття на засідання верховна представниця ЄС із закордонної та безпекової політики Кая Каллас. За її словами, "щоб дійсно чинити тиск на Росію", ЄС працює над 17-м пакетом санкцій, і поки міністри засідають у Варшаві, у Брюсселі посли обговорюють нові заходи. "Цей пакет може бути ухвалений швидко, оскільки за своєю суттю він цілком консенсусний і не викликає жодних серйозних розбіжностей", - повідомило DW дипломатичне джерело.

Тим часом формат "Гімніх" жодних офіційних підсумків не передбачає. Як наголосив осподар зустрічі, глава МЗС Польщі Радослав Сікорський, це майданчик для розробки стратегії. Особливої уваги, за його словами, зараз потребують відносини ЄС зі США, які, як дипломатично зауважила Каллас, "трохи змінилися". Цю тему міністри обговорюватимуть два дні, проте доступ ЗМІ до їхніх дискусій суворо обмежений - журналістам забороняється навіть наближатися до будівлі, де засідають глави МЗС.

Назва цього формату походить від замку Гімніх у Німеччині поблизу Кельна, де відбулася перша подібна зустріч у 1974 році. Неформальні засідання проводяться раз на пів року, і, як кажуть у Брюсселі, дають змогу міністрам відкритіше обговорювати пріоритети зовнішньої політики. Ці зустрічі зазвичай присвячені стратегічним питанням і проводяться в країні, яка головує в поточному півріччі у Раді ЄС.

Інформує dw.com