Японський уряд планує офіційно підтримати програму PURL щодо закупівлі американського обладнання для потреб ЗСУ .
Японія найближчим часом має оголосити про свою участь в ініціативі PURL (Prioritized Ukraine Requirements List), яка дозволяє закуповувати американську зброю для України коштом партнерів НАТО. Токіо вже поінформувало партнерів по Альянсу та Київ про готовність виділити кошти на постачання нелетального спорядження. Йдеться про фінансування радарних систем, бронежилетів та іншого захисного обладнання американського виробництва.
Про це повідомляє NHK. За даними медіа, кілька посадовців Альянсу підтвердили наміри Токіо стати частиною механізму PURL. Цей інструмент був створений у липні 2025 року для централізованої організації закупівель та передачі Україні боєприпасів і техніки.
До програми вже долучилися понад 20 держав, серед яких Німеччина та Нідерланди, а також країни тихоокеанського регіону - Австралія та Нова Зеландія. Один із представників Альянсу зазначив, що внесок Японії є значущим, оскільки навіть нелетальне спорядження відіграє критичну роль у боєздатності ЗСУ. У межах цієї ж програми Україна вже отримувала ракети для комплексів ППО Patriot.
Японія обмежує свою підтримку фінансуванням лише захисного та нелетального обладнання, що відповідає її внутрішньому законодавству, проте це дозволить вивільнити ресурси інших партнерів для постачання боєприпасів.
Як працює програма PURL
Програма PURL (Prioritized Ukraine Requirements List) - спільна ініціатива США та НАТО, створена для прискорення постачання озброєння в Україну. Українська сторона визначає перелік найнеобхіднішого обладнання, а союзники фінансують закупівлю американської зброї. Кошти надходять на спецрахунок НАТО, після чого США забезпечують прямі поставки.
Станом на лютий 2026 року через цю систему вдалося налагодити безперебійне постачання дефіцитних снарядів та запчастин, що дозволило уникнути бюрократичних затримок під час передачі допомоги на фронт.
Генсек НАТО Марк Рютте заявив, що повністю впевнений у безперебійному фінансуванні ініціативи PURL. Про це він повідомив 3 лютого під час спільної пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським у Києві.
Інформує informator.ua