Кургани - степові піраміди Запорізького краю

На сайті "Заклади культури Приморської ОТГ" в Фейсбуці  Дмитрій Ковтун опублікував статтю про кургани. Редакція сайту 06137 для своїх читачів публікує цікаву статтю.

Ці давні споруди, що з’явилися в ІV тис. до н.е., пов’язані з ритуалом шанування предків. Кургани розповсюджені на величезній території євразійського степу. Населення, яке тут проживало, постійно змінювалося, що пояснює появу різноманітних типів обряду. В такому розмаїтті культур обряд поховання перетворювався у частину естетичного сприйняття всесвіту. Адже смерть у всіх народів розглядається такою ж таємницею і дивом, як і життя. Вочевидь, це і стало одним з чинників, що об’єднують духовно мешканців величезної території. Кургани – символ загальної духовної культури.

ЗБЕРЕЖЕМО ІСТОРИЧНИЙ ЛАНДШАФТ РАЗОМ!

Збереження археологічного надбання для нащадків у сучасному світі розглядається як один з головних напрямів культурної політики держав. Всі цивілізовані країни намагаються забезпечити збереження пам’яток археології на своїх територіях.

У нашій країні саме пам’ятки археології перебувають у зоні ризику. Будівництво (дачне, шляхове, гідротехнічне, ВЕС, СЕС), розорювання, кар’єрні розробки, улаштування сміттєзвалищ та скотомогильників, встановлення тріангуляційних знаків, розміщення цвинтарів, грабіжницькі розкопки – ведуть до тотального нищення курганів, як об’єктів культурної спадщини.

«Відносно новим» явищем для Запорізького краю стали грабіжницькі розкопки «чорних археологів», що застосовують важку техніку (трактори та екскаватори) та сучасне високотехнологічне обладнання (метало детектори). Серед «постраждалих» треба назвати пам’ятку національного значення: 9-метровий курган «Куляб-Могила» (Кулян-Могила) (с.Старобогданівка Михайлівський район), курганний могильник (Охоронний номер № 4005) Новоолександрівської об’єднаної територіальної громади Запорізького району Запорізької області – розграбування (внутрішньо комплексний об’єкт № 1) та сільськогосподарської обробки (внутрішньо комплексні об’єкти № 2,3,6). Таких випадків багато і їх кількість не зменшується!

Всього в Запорізькій області – майже вісім тисяч курганів. Вони за своєю кількістю перебільшують кожний інший вид пам’яток. Їх більше ніж братських могил, монументів чи будинків. Можна сказати впевнено і без перебільшення, що біля кожного села розташований хоча б один курган, який по своїй суті єдина й унікальна пам’ятка. В окремих випадках, на рівні підсвідомості звичайні мешканці наших сіл, відчуваючи, мабуть, пошану до предків, улаштовували на них свої кладовища. Відомі випадки з історії, коли дехто з селян ходив з молитвами до кам’яної баби, що стояла на кургані.

Десять причин, чому не треба знищувати кургани:

1. Кургани, як частину археологічного надбання, треба зберегти для нащадків, адже це матеріалізована історія нашої держави, ознака культурного багатства та глибини історичної пам’яті.

2. Кургани – це символи предків, а руйнувати будь-які поховання взагалі вважається вандалізмом, аморальним явищем, ознакою не цивілізованості суспільства.

3. Кургани – це не тільки стародавні некрополі, а й складні архітектурні творіння мешканців степу. Відомо, що деякі з них первинно являли собою монументальні кам’яні споруди.

4. На курганах прадавні племена справляли ритуали, зверталися до богів та предків, сподіваючись на покращення добробуту, військову вдачу. Такі місця несуть в собі особливу енергетику.

5. Кургани – власність держави. Як об’єкти культурної спадщини вони охороняються державою, що прописано у Законі України «Про охорону культурної спадщини» (ст..17-18, 43-47) та «Про охорону археологічної спадщини» (ст.. 4-10). При розорюванні діаметр кургану збільшується: за 20 років на 15-20 метрів. Це призводить до того, що збільшується площа насипу. І тим самим збільшується ділянка, що належати до земель історико-культурного призначення, яка за законом належить державі. Тобто власник (користувач) втрачає частину ділянки, якою б міг користуватися.

6. Розорювання або грабування курганів – це злочин, за що передбачається відповідальність за статтями Кримінального кодексу України (ст.. 197-1, 252, 298) та Кодексу України про адміністративні правопорушення (ст.. 92). Покарання може бути у вигляді попередження, штрафу у розмірі від 17 до 170 тис. гривень, або позбавленням волі.

7. Кургани – це важливе джерело для дослідження та реконструкції найдавнішої (дописемної) історії нашої країни. Отримана інформація під час повноцінних археологічних робіт надає можливість вченим відтворювати життя давніх племен – вірування, господарство, мистецтво, військову справу, торгівлю та інше.

8. Кургани – невід’ємна частина степового ландшафту. Століттями ці земляні насипи були вкриті рослинністю, що збереглася у первинному вигляді, адже поверхня курганів раніше не розорювалися. Таким чином кургани мають велике значення для збереження степового біологічного різноманіття. Вони є осередками раритетної степової флори та фауни.

9. Кургани – це частина світової цивілізації. За своїм значенням для людства вони дорівнюють єгипетським пірамідам.

10. Кургани, як і вся археологічна спадщина, являє собою таке саме національне надбання, як і природні надра. Знищення курганів веде до зменшення їх кількості, яка вже ніколи не буд е поновлена.

Що треба знати, аби зберегти кургани:

ГРОМАДЯНАМ

- Змінити ставлення до пам’яток взагалі та до курганів зокрема.

- Дотримуватися та виконувати встановлені законодавством вимоги щодо збереження об’єктів культурної спадщини.

- Припинити розорення курганів.

- Допомагати органам з охорони культурної спадщини та правоохоронним органам, а саме повідомляти про грабіжницькі розкопки.

-

ДЕРЖАВІ

- Створити ефективну систему правової охорони та дослідження культурної спадщини.

- Створити та забезпечити діяльність спеціальних органів охорони культурної спадщини.

- Виявляти, попереджати та припиняти грабіжницькі розкопки силами правоохоронних органів.

- Формувати у свідомості громадськості розуміння небезпеки нищення пам’яток археології та курганів зокрема.

Для збереження пам’ятки головне вчасно припинити руйнацію (розорювання чи розграбування «чорними археологами»). Про такі випадки необхідно повідомляти правоохоронним органам, Запорізькому обласному центру охорони культурної спадщини.

Розробка тексту: Дровосекова Оксана

кургани Запорізької області
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции
Оцените первым
(0 оценок)
Пока еще никто не оценил
12 просмотров в сентябре
Пока никто не рекомендует
Авторизируйтесь ,
чтобы оценить и порекомендовать

Комментарии

Общество
За вісім місяців 2020 року місцеві бюджети Бердянського та Приморського районів отримали 62,2 млн грн плати за землю. Переважну частину надходжень отримано від юридичних осіб, які перерахували 43,1 млн грн земельного податку та орендної плати за землі державної та комунальної власності. Землекористувачі – фізичні особи спрямували до бюджетів територіальних громад 19,1 млн грн земельної плати. Цього року у формуванні місцевих бюджетів плата за землю посідає...
Общество
Ранее, на сайте 06137.com.ua публиковалась информация о гигантском рисунке подсолнухе на берегу Азовского моря, который сделал Никита Самойленко вместе с братом Ильей Самойленко ко дню празднования Дня города в Бердянске. На этой неделе Самойленко  удивили очередным шедевром - гигантской медузой на песке  берега Азовского моря. В этот раз Никита и Илья взяли в помощники третьего младшего брата. Позже, к созданию огромного рисунка присоединились родители ре...
Общество
Сьогодні Приморський РЕМ планує проведення профілактичних робіт , з цієї причини на деяких вулицях Приморська та району буде відсутнє електропостачання
Общество
МВС незабаром запустить чат-бот «Вибори 2020». Про це повідомив заступник Міністра внутрішніх справ Антон Геращенко під час зустрічі з головою Центральної виборчої комісії Олегом Діденком. У заході також взяла участь член ЦВК Ірина Єфремова. Сторони обговорили підвищення ефективності інформаційної складової забезпечення виборчого процесу, зокрема, і в частині превенції різноманітних правопорушень, пов’язаних з виборами. Голова ЦВК Олег Діденко зазначив, що...
Общество
В Приморську до сьогоднішнього дня було відкрито три філіали банків Ощадбанк, Приватбанк та Райффайзен банк. Сьогодні відділення Райффайзен банк Аваль закривається. Керівництво банку пояснює таке рішення тим, що технологічні можливості на сьогодні такі, що клієнти банку мають можливість проводити всі банківські операції онлайн. Банк продовжує співробітництво та обслуговування всіх клієнтів Приморська та Приморського району в режимі онлайн. Також буде працю...
Общество
Вчера 24 сентября был последний день для подачи документов в  городскую избирательную территориальную комиссию желающих  принять участие в местных выборах 25 октября в качестве кандидатов в депутаты и кандидатов на пост главы громады. Самой большой интригой для жителей Приморска и района является информация о том, кто же из жителей нашей громады подаст заявление на пост головы Приморской ОТГ. Сегодня картина прояснилась. По данным Приморской городской изби...
Общество
Торік, учні 9-Б класу КЗ «Загальноосвітня школа № 2 І – ІІІ ступенів м. Приморськ" , вихованці краєзнавчого гуртка « Юні краєзнавці» брали участь в обласній туристсько-краєзнавчій експедиції «Визначні дерева Запорізького краю». Гуртківці провели краєзнавчо-дослідницьку роботу на тему: " Дуб В.М. Фоміна - унікальна пам'ятка природи моєї малої Батьківщини".  За результатами конкурсу робота вихованців зайняла І місце у номінації «Меморіальне дерево моєї малої...
Общество
Четыре населенных пункта Запорожской области переведены в оранжевую зону. Об этом сообщили в МОЗ. Государственная комиссия по вопросам техногенно-экологической безопасности и чрезвычайным ситуациям отнесла к «оранжевой» зоне: Токмак, Мелитополь, Ореховский и Пологовский районы. «Желтый» уровень эпидемической опасности действует в Запорожье, Бердянске, Веселовском, Вольнянском, Гуляйпольском, Запорожском, Мелитопольском, Михайловском, Новониколаевском, Токм...
Общество
Потеряв Крым Украина укрепляет  позиции на побережье Азовского моря.  В рамках этой программы, в Бердянске проводятся подготовительные работы по обустройству новой военно-морской базы вооруженных сил Украины. Информирует businessua.com Для начала, во вторник 22 сентября, на  военно-морскую базу Бердянска доставили  два малых артиллерийских катера . Доставку кораблей в Бердянск первыми заметили водители трассы по Мелитопольскому шоссе, потому что катера пер...