водосховища України

Важливість води для людства

Значення води для людини важко переоцінити, адже без неї неможливе існування життя. Однак водні ресурси розподілені на земній поверхні нерівномірно, і не завжди вони доступні для використання. Тому люди створюють штучні водойми.

Що таке водосховище?

Водосховище - це штучно створена водойма для зберігання води. Основне питання - навіщо і як використовувати цю воду?

Необхідність водосховищ в Україні

В Україні водні ресурси також розміщені нерівномірно, що викликає труднощі в їх використанні. Сезонні коливання рівня річок створюють проблеми для господарської діяльності. Для накопичення води та регулювання річкового стоку протягом року створено мережу водосховищ, для детального огляду водосховищ України ви можете ознайомитися тут https://agrodream.com.ua/vodoshovyshha-ukrayiny.html. Водосховища будують переважно на річках, перекриваючи їх греблями.

Дніпровський каскад водосховищ

Найбільші водосховища України знаходяться на річках Дніпро та Дністер. Дніпровський каскад включає Київське, Канівське, Кременчуцьке, Кам'янське, Дніпровське та Каховське водосховища. Їх будівництво тривало майже півстоліття і було спрямоване на використання води для виробництва електроенергії, водопостачання та судноплавства.

Київське водосховище було створено греблею Київської ГЕС у Київській та Чернігівській областях. Об'єм водосховища становить 3,73 км³, його заповнили у 1964-1966 роках, покращивши умови судноплавства.

Канівське водосховище було утворено греблею Канівської ГЕС у 1974-1976 роках. Його об'єм становить 2,63 км³. Це водосховище омиває Київ, Українку, Переяслав та Канів.

Кременчуцьке водосховище - найбільше в Україні з об'ємом 13,5 км³. Його створили греблею Кременчуцької ГЕС у 1959-1961 роках у Полтавській, Кіровоградській та Черкаській областях. Перші ідеї про його будівництво з'явились ще в 1932 році.

Кам'янське водосховище розташоване у Кіровоградській, Полтавській та Дніпропетровській областях. Його об'єм становить 2,45 км³. Водосховище створили у 1963-1964 роках греблею Середньодніпровської ГЕС.

Дніпровське водосховище з об'ємом 3,3 км³ було створено у 1932 році греблею Дніпровської ГЕС у Запорізькій та Дніпропетровській областях. Водосховище відновили після Другої світової війни у 1948 році.

Каховське водосховище з об'ємом 18,2 км³ було створено греблею Каховської ГЕС у Запорізькій, Дніпропетровській та Херсонській областях у 1955-1958 роках. На його берегах розташовані річкові порти Нікополя, Енергодара та Кам'янки-Дніпровської.

Вплив водосховищ на господарську діяльність

Створення водосховищ Дніпровського каскаду вирішило проблеми водопостачання населення, промисловості та сільського господарства, забезпечило роботу гідроелектростанцій, теплоелектростанцій та атомних станцій, покращило умови для водного транспорту та захистило від повеней. Щоб дізнатися більше про вплив водосховищ на сільське господарство, відвідайте agrodream.com.ua. Також на даному інтернет-ресурсі експерти діляться власним досвідом, як розвивати аграрний сектор в Україні.

Дністровське водосховище

На початку 1980-х років на річці Дністер було створено Дністровське водосховище об'ємом 2,0 км³ у Чернівецькій, Хмельницькій та Вінницькій областях греблею Дністровської ГЕС.

Висновок

Водосховища знижують ризик повеней, затоплення житлових будинків, сільськогосподарських угідь та промислових підприємств. Вони сприяють створенню гідроелектростанцій, поліпшують умови річкового транспорту, дозволяють використовувати великі судна, створюють рибні господарства та збільшують рекреаційні зони.

Водосховища також формують унікальні природні екосистеми, які впливають на якість води та можливість багатофункціонального використання їх водних ресурсів. Однак існують проблеми збереження екологічної рівноваги та комплексного використання нових водних об'єктів і прилеглих територій.