Кожна дитина рано чи пізно знаходить заняття, яким може захоплюватись навіть усе життя. Для когось це футбол, для когось малювання, для когось шахи. І частіше за все саме батьки направляють і прищеплюють любов до тієї або іншої справи. Іноді в сім'ях вже є захоплення, що передається з покоління в покоління, і дитина змалечку цікавиться: «Що ж дорослі так захоплено роблять?». В інших випадках дитину віддають до гуртків, де серед однодумців їм легше відкрити себе, пізнати щось нове.
У будь-якому випадку потрібно з чогось починати. І добре, коли діяльність вам добре знайома й легка до опанування, тоді ви можете самостійно потроху залучати малечу. А от як бути з серйозними інтелектуальними іграми? Наприклад, як навчити дитину грати в шахи? Поговоримо про це детальніше.
Перші кроки цікавої гри
Починати знайомство дитини з інтелектуальною грою треба поступово і дуже акуратно, щоб не злякати малечу на самому початку. Адже любов до шахів неможливо прищепити через строгі правила чи повчання. Спробуйте інший підхід:
-
Перетворіть гру на казку чи улюблених героїв. Придумайте історію, яка буде розгортатися на дошці, дайте фігурам свої імена.
-
Почніть з нетрадиційної гри. Спробуйте маленьке поле з мінімальною кількістю фігур. Або залиште у грі тільки пішаків, яким треба пройти до кінця дошки. Поступово додавайте інші фігури, пояснюючи їх «магічні властивості» на полі.
-
Дозволяйте дитині робити помилки, а за потреби й замінити хід. Хоч в традиційній грі так не можна, але ваша задача зараз зацікавити та щоб у малечі почало виходити. Пізніше вже можна ввести більш суворі правила, наближені до реальних.
-
Не перевантажуйте дитину, гра має тривати не більше 15-20 хвилин. По-перше, так у малечі збережеться інтерес повернутися до захопливого заняття. А по-друге, під час гри у шахи у мозку проходять надзвичайні зміни, тому необхідно давати час на відпочинок.
-
Оберіть свій індивідуальний графік і займайтесь систематично. Це дуже важливо, адже послідовність формує навичку.
-
Використовуйте незвичні дошки, яскраві наліпки, цікаві застосунки. Ваша задача зараз — привернути й утримати увагу маленького пізнавача.
Ці правила допоможуть навчити дитину грати в шахи. Але дорослим доведеться докласти певних зусиль. Виділити час, запастися терпінням, створити сприятливу атмосферу. Якщо ви самі знайомі з шахами поверхнево, потрібно поглибити свої знання, знайти цікаві матеріали та методики. Але що ж робити, якщо на все це просто не вистачає ресурсу? Вихід, звісно, є — тренери, гуртки та шахові школи.
Коли варто довіритись професіоналам
Сучасні методи дають змогу займатися у зручному онлайн-форматі, що вкрай важливо у теперішньому ритмі життя й ситуації в країні. Це зовсім не значить, що відсутня комунікація, обов'язково влаштовуються різні заходи, командні змагання і турніри. Обираючи шахову школу, звертайте увагу на педагогічний склад і репутацію закладу. Але найважливіше, щоб дитині було цікаво і комфортно, а це можливо перевірити лише на практиці. В деяких шахових школах, таких як CHESS LEADER, для цього впровадили пробне перше безкоштовне заняття. Після нього ви точно будете знати, чи з'явився той вогник в очах — перша іскра інтересу до гри саме у вашої дитини.